Дніпрорудненська бібліотека сімейного читання

Молодші школярі

 

Книги цього розділу – дуже різні. Тут є історії на всі смаки: і забавні і веселі пригоди (наприклад, пригоди ослика Мафіни і Незнайки, Мумі-тролів і Буратіно, Пеппі Довга панчоха і зайця Коська), і страшні казки (наприклад, чарівні казки різних народів в переказі для дітей) , і іронічні оповідання Алана Мілна і Григорія Остера. Є довгі повісті і коротенькі байки, проза і вірші.

Об’єднує їх те, що всі ці історії для дошкільнят, які люблять слухати і читати книжки; «телевізійні» діти їх зазвичай не розуміють – вони не можуть зосередитися на слуханні досить довгих історій, і їм не вистачає уяви, щоб уявити собі описувані в них події .

Деякі з цих книг видаються в різних варіантах – з великою кількістю яскравих картинок або в більш «дорослому» вигляді, де картинок мало або немає зовсім. Дошкільнятам, навіть найбільш дорослим і розумним, краще купувати книжки в яскравому і барвистому оформленні, картинки допомагають їм уявляти собі героїв книги і події, які з ними відбуваються.

Якщо до школи дитині читали дуже мало, їй може бути важко сприймати ці історії і у вісім-дев’ять років. В цьому випадку простого читання дитині часто вже недостатньо для того, щоб вона навчилася розуміти художні тексти. З такими дітьми потрібно проводити спеціальні корекційно-навчальні заняття – інакше вони не зможуть впоратися зі шкільною програмою, а їх внутрішній світ залишиться нерозвиненим і примітивним.

Діти, яким багато читають, цілком можуть полюбити до школи і деякі з книг наступного розділу (вони дещо складніші за мовою та сюжетом, і зазвичай їх читають школярі років 7-11).

Забавні оповідання та захоплюючі пригоди (для дітей приблизно від 5-6 до 8-9 років)

1. А.С. Пушкін «Казка про Золотого півника», «Казка про рибака та рибку», «Казка про попа і працівника його Балду», «Казка про мертву царівну і про сім богатирів».

2. Чарівні казки різних народів в переказі для дітей:

Російські: «Царівна-жаба», «Казка про Івана-царевича Жар-птицю і про Сірого вовка», «Морський цар і Василиса Премудра», «Морозко», «Сівка-Бурка», «Снігуронька», «За щучим велінням», «Три зятя», «Казка про молодильні яблука і живу воду», «Сестриця Оленка та братик Іванко», «Пташина мова», «Хаврошечка», «Піди туди – не знаю куди, принеси те – не знаю що», «Іван – вдови син», «Василиса Прекрасна», «Фініст – ясний сокіл», «Чудові ягоди», «Марія Моревна», «Казка про срібне блюдечко і наливне яблучко», «Ліпунюшка».

Німецькі казки, зібрані братами Грімм: «Соломинка, вугілля і боб», «Три ледаря», «Заєць і їжак», «Хлопчик з пальчик», «Хоробрий кравець», «Маленькі чоловічки», «Горщик каші», «Колір шипшини», «Три брата», «Бременські музиканти», «Бабуся Метелиця» та інші.

Французькі: «Невгамовний півник», «Звідки сови взялися», «Гноми», «Білий дрізд, кульгавий мул і красуня з золотим волоссям», «Дочка дроворуба», «Повернення Ля Рамі», «Попався, Цвіркун!», «Пройда-малюк», «Жан щасливий», «Сонечко», «Як не вберегли звірі свої таємниці», «Учень чародія» та інші.

Англійські: «Містер Майка», «Том Тіт Тот», «Малютка брауні», «Очеретяна шапка», «Три порося», «Хто-здолає», «Три розумні голови», «Як Джек ходив щастя шукати», «Воду зачинили», «Джерело на краю світу», «Учень чародія», та інші.

Арабські: «Алі-баба і сорок розбійників», «Синдбад-мореплавець», «Чарівна лампа Аладдіна» та інші.

А також казки ірландські, естонські, шведські, індійські, японські, норвезькі, датські, португальські, шотландські, татарські та багатьох-багатьох інших народів.

3. Олексій Толстой «Казки».

4. Вірші про природу (Блок, Жуковський, Пушкін, Тютчев, Майков, Фет та інші).

5. Микола Грібачев «Лісові історії».

6. Алан А. Мілн «Вінні-Пух і всі-всі-всі».

7. Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха», «Пригоди Еміля з Леннеберги», «Малюк і Карлсон, який живе на даху».

8. Петро Єршов «Коник-Горбоконик».

9. Джоель Харріс «Казки дядечка Римуса».

10. Михайло Зощенко «Цикл оповідань про Лелю і Мінько»: «Ялинка». «Калоші і морозиво». «Подарунок бабусі». «Через тридцять років». «Не треба брехати». « Золоті слова». «Знахідка». «Великі мандрівники».

11. Микола Носов «Телефон». «Наш каток». «Федине завдання». «Фантазери». «Мишкина каша». «Дружок». «Метро» та інші оповідання.

12. Микола Носов «Пригоди Незнайка та його друзів».

13. Пальмер Кокс «Новий Мурзилка (Дивовижні пригоди лісових чоловічків)».

14. Павло Бажов «Срібне копитце».

15. Корній Чуковський «Крокодил». «Тараканище». «Бармалей». «Пригоди Бібігона». «Крадене сонце».

16. Борис Житков «Пудя». «Як я ловив чоловічків».

17. Ганс-Хрістіан Андерсен «Гидке каченя». «Дюймовочка». «Квіти маленької Іди». «Принцеса на горошині» та інші казки.

18. Едуард Успенський «Канікули в Простоквашино». «Дядя Федір, пес і кіт». «Хутряний інтернат».

19. Валерій Медведєв «Пригоди сонячних зайчиків». «Баранкін, будь людиною!»

20. Д.Н. Мамин-Сибіряк «Альонушкині казки»: «Казка про хороброго зайця Довгі вуха – Косі очі – Короткий хвіст». «Про Комара Комарович». «Притча про молочку, вівсяної кашки і сірому котішке Мурке» та інші.

21. Вірші: Корнія Чуковського, Олени Благининой, Сергія Михалкова, Юнни Моріц, Самуїла Маршака.

22. Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо».

23. Октав Панку-Яш’ «Казки» («Куди подівся сніг»).

24. Тоні Вульф «Велетні». «Феї». «Гноми». «Дракони». «Ельфи». «Казки чарівного лісу».

25. Борис Заходер «Вірші та віршовані казки» (Буква «Я», Мартишкін будинок та інші). «Ма-Тарі-Карі». «На горизонтских островах» (вірші).

26. Юрій Казаков «Навіщо миші хвіст?»

27. Олексій Толстой «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно».

28. Люсі і Ерік Кинкейда «Лісові історії з Кротенко Віллі і його друзями».

29. Євген Чарушин «Вовчику». «Ведмедики». «Ведмедик» та інші оповідання.

30. Енід Блайтон «Жовта книга фей». «Пригоди Нодді».

31. Тетяна Александрова «Казки старої ганчір’яної ляльки». «Кузька».

32. А. Волков «Чарівник Смарагдового міста». «Урфін Джюс і його дерев’яні солдати» та інші повісті.

33. Володимир Одоєвський «Городок в табакерці».

34. Редьярд Кіплінг «Рікі-Тікі-Таві». «Як леопард став плямистим». «Слоненя».

35. Казки Шарля Перро у переказі для дітей: «Попелюшка». «Кіт у чоботях». «Спляча красуня (кінчаючи весіллям)». «Червона шапочка».

Примітка: інші казки Шарля Перро – такі як «Хлопчик з пальчик», повна версія «Синя борода» або «Сплячої красуні» – страшніше, там більше людожерів, дітей, кинутих батьками в лісі, і інших жахів. Якщо ви не хочете лякати своїх дітей, то знайомство з цими казками краще відкласти хоча б до початкової школи, років до восьми-дев’яти.

36. Енн Хогарт «Ослик Мафії і його друзі».

37. Михайло Пришвін «Їжак». «Золотий луг». «Лісовий доктор». «Лисичкін хліб».

38. Джанні Родарі «Подорож Блакитної Стріли». «Пригоди Цибуліно».

39. І.А. Крилов «Ворона і Лисиця». «Квартет». «Лебідь, Рак і Щука». «Мавпа і окуляри». «Слон і Моська». «Лисиця і виноград». «Бабка й мураха».

40. Григорій Остер «Підземний перехід». «Зарядка для хвоста». «Легенди і міфи лаврового провулка». «Велике закриття». «Кошеня на ім’я Гав». «Бабуся удава». «А раптом вийде!» «Це я повзу». «Зіпсована погода». «Залюднений острів». «Казка з подробицями». «Привіт мавпі». «Як лікувати удава». «Куди йде слоненя».
41. Костянтин Паустовський «Прощання з літом».

42. Туве Янссон «Небезпечне літо». «Комета летить!» (В іншому перекладі – «Мумі-троль і комета»). «Чарівна зима». «Мемуари Тата Мумі-троля». «Маленькі тролі і страшна повінь». «Капелюх чарівника».

43. Ірина Токмакова «Маруся ще повернеться». «Може, Нуль не винен». «І настане веселий ранок». «Щасливо, Івушкін!» «Аля, Кляксіч і літера «А»».

44. Віталій Біанкі «Де раки зимують».

45. Юхим Шкловський «Як вилікували Мишка».

46. Євген Колкотін «Про ведмежати Прошку».

47. Галина Демикіна «Будинок на сосні» (повісті і вірші).

48. Отфрід Пройслер «Як спіймати розбійника». «Маленький Привид». «Маленький Водяний». «Маленька Баба-Яга».

49. Олександр і Наталя Кримські «Казки зеленого дивана».

50. Побутові казки різних народів (тобто казки про кмітливості та мораль):

«Скряга». «Горшенев». «Каша з сокири». «Мудра дружина». «Хто заговорить перший?», «Пан і тесля». «Скатертину, баранчик і сума». «Дочка-семирічка» (росіяни). «Собака паламаря». «Бірон і куріпка». «Берник, Бернаке!», «Лисиця і куріпка». «Чарівний свисток і золоті яблука». «Тесляр з Арля». «Старий горщик із золотими екю» (французькі). «Король Іоанн і кентерберрійський абат» (англійська). «Золотий глечик» (Адигейська) та багато-багато інших.

51. Валентин Катаєв «Сопілка і глечик». «Цветик-семицветік».

52. А.Б. Хвольсон «Царство крихіток» («Пригоди Мурзилки і лісових чоловічків»).

53. Ренато Рашель «Ренатіньо не літає по неділях».

54. Костянтин Ушинський «Сліпий кінь».

55. Віктор Голявкін «Розповіді».

56. Х’ю Лофтінг «Історія доктора Дулітл».