Дніпрорудненська бібліотека сімейного читання

Історичне краєзнавство

З історії міста

"Где гремела казацкая слава

Да шумели в степи ковыли,

Возведен Днепрорудный по праву

Новый сын украинской земли."

(Із гімну міста Дніпрорудне)

У 50-і роки ХХ століття геологи під Бурчацьким водоносним горизонтом на глибині понад 600 метрів знайшли значні запаси залізної руди з неймовірно високим – 62 відсотки! – вмістом заліза (аналогічні поклади є лише в Аргентині та Бразилії). 30 вересня 1960 року Рада Міністрів УРСР прийняла рішення про будівництво залізорудного комбінату на базі Південно-Білозерського родовища. Будова стала комсомольсько-молодіжною. З усіх кінців СРСР в Запорізьку область їхала молодь.

Вже в березні 1961 року була закладена перша п’ятиповерхівка майбутнього міста, планувальна структура якого формувалася як взаємопов’язана система місць прикладання праці, побуту, відпочинку, а також різних видів обслуговування з чітко виділеними зонами. За задумом архітекторів та містобудівників новий населений пункт, отримавши первинну назву Дніпроград (листопад 1962р.), почав зводитися за 25 км від 3-ох шахт (півгодинна доступність), в екологічно чистій місцевості на березі Каховського водосховища. Згідно генерального плану забудови міста, в якому враховувалася специфіка природнокліматичних і місцевих умов, особлива увага приділялася його озелененню. З кращих розсадників країни завозилися саджанці дерев і кущів – понад ста видів. Система зелених насаджень будувалася за принципами безперервності, шляхом об’єднання зелених масивів із загальноміськими парками мережею бульварів і пішохідних алей.

У квітні 1963 року згідно рішення Запорізької обласної ради тоді ще селище Дніпроград було перейменоване в Дніпрорудне, а в 1970 році йому присвоїли статус міста районного підпорядкування.

Зараз у місті, яке знаходиться за 85 км від обласного центру і за 26 км від райцентру (м. Василівка) проживає понад 21,0 тис. жителів, п’ята частина яких працює на залізорудному комбінаті. Крім того в Дніпрорудному діють ВАТ "Завод будівельно-оздоблювальних машин" та ВАТ "Виробниче об’єднання "Моліс". До послуг жителів 3 загальноосвітні школи, гімназія, 5 дитсадків, індустріальний технікум, професійно-технічний ліцей, ДЮСШ, Палац культури "Гірник", 3 публічні бібліотеки, музей, кінотеатр, парк.

Щорічно у третю неділю липня дніпрорудненці святкують день свого рідного міста.